გეგმები



                                                                   გეგმა

მასწავლებლის სახელი,გვარი,პირადი ნომერი:ლია მესტვირიშვილი
საგანი: სპორტი
სწავლების საფეხური/კლასი: საბაზო საფეხური VII კლ.
მოსწავლეთა რაოდენობა: 22
გაკვეთილის თემა: მძლეოსნობა: დაბალი საწყისიდან რბენის (სტარტის) შესწავლა
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლე შეძლებს:
                                       დაბალი საწყისიდან რბენის ტექნიკის შესწავლას.
                                       მოძრაობით უნარ-ჩვევების განვითარებას(გადაადგილება,ორიენტაცია,კოორდინაცია,სისწრაფე,მოქნილობა,
                                         სიმარჯვე,გამძლეობა)
შეფასების მეთოდი: განმავითარებელი
გაკვეთილზე გამოყენებული ძირითადი სტრატეგია :  სწავლა კეთებით
მოსწავლეთა ორგანიზება:   ინდივიდუალური და ჯგუფური;

N
აქტივობის აღწერა
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
სასწავლო რესურსები
დრო (წთ)
1.
მოსამზადებელი ნაწილი: ფაზა-1
აქტივობა 1 კლასის მოწყობა, გაკვეთილის თემის,მიზნისა და შეფასების რუბრიკის გაცნობა.სამწყობრო ვარჯიშები. ზოგადგანმავითარებელი ვარჯიშები ზედა კიდურების,წელისა და ქვედა კიდურების ვარჯიშები.
ვერბალური ახსნა ზუსტად რეგლამენტირებული ვარჯიშობის მეთოდი
მთელი კლასი

სპორტული მოედანი, ხმოვანი სიგნალი, წამზომი,
7 (წთ)
2.
 აქტივობა  2 სპეციალური მიმყვანი ვარჯიშები:
·         რბენა მუხლის მაღლა აწევით;
·         რბენა ცერებზე გაშლილი ფეხით;
·         ხტომები ფეხიდან ფეხზე  (ირმის ნახტომი);
·         რბენა წვივის უკუქნევით;
ზუსტად რეგლამენტირებული ვარჯიშობის მეთოდი
ჯგუფებში
სპორტული მოედანი, ხმოვანი სიგნალი,წამზომი
2 (წთ)
3.
ძირითადი ნაწილი: ფაზა 2
  აქტივობა  3  ,,პროვოცირება“ -ინტერესის გაჩენა (წინარე ცოდნის გააქტიურება): კლასი დაიყოფა 3 ჯგუფად: 1,2,3,   პრაქტიკულად უნდა შეასრულონ   ჯგუფებმა ცალ-ცალკე სასტარტო გარბენისთვის ხელების და ფეხების სწორი მოძრაობა ადგილზე და გარბენში (მიექცეს ყურადღება,რომ  ხელმა იმოძრაოს მხრის სახსარში,ტანი დაფიქსირებულია,აგრეთვე ყურადღება ექცევა მუხლის მაღლა აწევას და ტერფის სწორ დადგმას). 
ზუსტად რეგლამენტირებული ვარჯიშობის მეთოდი პრაქტიკული მეცადინეობა

ჯგუფებში
სპორტული მოედანი, ხმოვანი სიგნალი,წამზომი
3 (წთ)

4. აქტივობა:  ახალი მასალის შესწავლა: სიტყვიერად ვუხსნი და პრაქტიკულად ვაჩვენებ შესასწავლ მასალას.დაბალი საწყისისას არის 3 ძახილი „საწყისზე,ყურადღება,წინ“.
 მდგომარეობა - „საწყისზე“ მოქმედების შესწავლა:
·         მოსწავლე დგას საწყისი ხაზიდან 1,5 – 2მ. მოშორებით;
·         ძახილზე „საწყისზე“ მოსწავლე მიემართება საწყის ხაზთან,წესების შესაბამისად იკავებს სასაწყისე მდგომარეობას.
„ყურადღება“ მდგომარეობის შესწავლა:
·         ძახილზე „ყურადღება“მოსწავლე იკავებს სათანადო მდგომარეობას და ამის შემდეგ წყვეტს ყველანაირ მოძრაობას.
ძახილძე „წინ“ ან სხვა სასაწყისე ნიშანზე საწყისიდან გასვლის შესწავლა:
·         ძახილზე „წინ“ მოსწავლე სწრაფად გადის საწყისიდან და იწყებს რბენას.
ვერბალური ახსნა პრაქტიკული მეცადინეობა
სწავლა კეთებით

ინდივიდუალური
სპორტული მოედანი, ხმოვანი სიგნალი,წამზომი, თვალსაჩინოება სურათები.
12 (წთ)


5. აქტივობა:  ტექნიკაზე დაბალი საწყისიდან  სწრაფი  გარბენა 10-15 მ.
პრაქტიკული მეცადინეობა        სწავლა  კეთებით
ჯგუფებში
სპორტული მოედანი, ხმოვანი სიგნალი,წამზომი
13 (წთ)
4.
დასკვნითი ნაწილი: ფაზა 3
  აქტივობა 6  დამამშვიდებელი სუნთქვითი ვარჯიშები,  გაკვეთილის შეფასება,საშინაო დავალების მიცემა.
ზოგადპედაგოგიური და აქტიური დასვენების მეთოდი
მთელი კლასი
ხმოვანი სიგნალი,წამზომი
3 (წთ)







             ესგ-ს სტანდარტით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი:
სპ.VII-IX. 4. მოსწავლემ უნდა შეძლოს სპორტული აქტივობისას წარმოაჩინოს ყველა ძირითადი და აუცილებელი    
                       მოძრაობითი უნარ-ჩვევა.
·         აქტიური ვარჯიშებით აუმჯობესებს ადრე ათვისებულ ძირითად მოტორულ უნარ-ჩვევებს;
·         მონაწილეობს გუნდურ თამაშებში,როგორც გუნდის სრულუფლებიანი წევრი;
·         დაუფლებულია სპორტის ძირითად სახეობებსა და სპორტულ თამაშებს;
·         შეჯიბრისა და ვარჯიშების წინ ასრულებს მოსამზადებელ ვარჯიშებს;
·         გონებრივი შრომით განვითარებული დაღლილობის შემთხვევაში,აღდგენის მიზნით უპირათესობას ანიჭებს აქტიურ დასვენებას (მოძრავი თამაშები,სახალისო სპორტული თამაშები ).





განმავითარებელი შეფასების რუბრიკა


შეფასების კრიტერიუმები
ნაწილობრივი
საშუალო
სრულყოფილი
მოსწავლის ორგანიზებულობა
არ აქვს სპორტული ფორმა
სპორტული ფორმა აქვს, მაგრამ არ არის საგაკვეთილო პროცესში ჩართული
ყოველთვის მოდის სპორტული ფორმით
მოსწავლის აქტიურობა
არ არის ჩართული სპეციალურ მიმყვან  ვარჯიშთა კომპლექსში
ნაკლებად აქტიურობს სპეციალურ მიმყვან ვარჯიშებსა და გავლილი მასალის გამეორებაში
მაქსიმალურად აქტიურობს აქტივობებში და ჩართულია საგაკვეთილო პროცესში
შემოქმედებითობა    ( ტექნიკა და ტაქტიკის შესწავლა)
არ არის შემოქმედებითი (ვერ ასრულებს ტექნიკურად  ხელების მოძრაობას მხრის სახსარში, არ აქვს ტანი დაფიქსირებული)
ცდილობს ტექნიკურად შეასრულოს  რბენა დაბალი საწყისიდან
ტექნიკურად ასრულებს რბენას დაბალი საწყისიდან


















ხელმოწერა: ლია მესტვირიშვილი

თარიღი

No comments:

Post a Comment

ლია მესტვირიშვილის  პორტფოლიო